Rugbyn Maailmancup 2019

Vuoden 2019 rugbyn MM-joukkueet: ketkä pelaavat 20 joukkueessa Japanissa?

Irlanti, Wales, Englanti ja Skotlanti ovat ilmoittaneet joukkueensa

Uuden-Seelannin kapteeni Kieran Read johtaa All Blacksia, kun he pyrkivät puolustamaan rugbyn maailmancupia

Uuden-Seelannin kapteeni Kieran Read johtaa All Blacksia, kun he pyrkivät puolustamaan rugbyn maailmancupia

Phil Walter / Getty Images

Rugbyn maailmancup 2019

  • Milloin: 20.9.-2.11
  • Missä: 12 paikassa Japanissa
  • Joukkueet: 20
  • Ottelujen määrä: 48
  • Iso-Britannian TV-kanava: suorana ITV

Kaksikymmentä kansainvälistä rugbyliittovaltiota taistelee kunniasta vuoden 2019 rugbyn maailmancupissa Japanissa.



Turnaus alkaa perjantaina 20. syyskuuta, kun isäntämaa kohtaa Venäjän avausottelussa poolissa A.

Tässä tarkastellaan rugbyn maailmancupin altaita, kansakuntia ja joukkueita.

Pool A: Japani, Venäjä, Irlanti, Skotlanti, Samoa

Japani
  • Päävalmentaja: Jamie Joseph
  • Hyökkääjät: Keita Inagaki, Yusuke Kizu, Jiwon Koo, Isileli Nakajima, Asaeli Ai Valu, Takuya Kitade, Atsushi Sakate, Shota Horie, Luke Thompson, Wimpie van der Walt, Uwe Helu, James Moore, Hendrik Tui, Yoshitaka (Michael Leitch Tokunaga) kapteeni), Pieter Labuschagne, Kazuki Himeno, Amanaki Lelei Mafi
  • Selkä: Kaito Shigeno, Fumiaki Tanaka, Yutaka Nagare, Yu Tamura, Rikiya Matsuda, Kenki Fukuoka, Ataata Moeakiola, Lomano Lava Lemeki, William Tupou, Ryoto Nakamura, Timothy Lafaele, Kotaro Matsushima, Ryohei Yamanaka
Venäjä
  • Päävalmentaja: Lin Jones
  • Hyökkääjät: Azamat Bitiev, Andrey Garbuzov, Kirill Gotovtsev, Victor Gresev, Bogdan Fedotko, Vitaliy Zhivatov, Evgeny Matveev, Andrey Polivalov, Vladimir Podrezov, Evgeny Yelgin, Stanislav Selsky, Nikita Vavilin, Sergey Chernyshev, Andrey Tšernyšev, Roman Oleg K Tahodzho , Andrei Valeri Morozov, Anton Sychev
  • Takaisin: Vasily Artemjev (kapteeni), Igor Galinovsky, Kirill Golosnitsky, Vasily Dorofejev, Juri Kushnarev, German Davydov, Dmitri Perov, Vladislav Sozonov, Dmitry Gerasimov, Ramil Gaysin, Denis Simplikevich, Vladimir Ostroushko, Sergey Yanyushkin
Irlanti
  • Päävalmentaja: Joe Schmidt
  • Hyökkääjät: CJ Stander, Josh van der Flier, Peter O'Mahony, Rhys Ruddock, Jack Conan, Tadhg Beirne, Jean Kleyn, Iain Henderson, James Ryan, Rory Best (kapteeni), Niall Scannell, Sean Cronin, Tadhg Furlong, Andrew Porter , Cian Healy, Dave Kilcoyne, John Ryan
  • Taustat: Rob Kearney, Keith Earls, Andrew Conway, Jordan Larmour, Chris Farrell, Robbie Henshaw, Garry Ringrose, Bundee Aki, Jacob Stockdale, Johnny Sexton, Joey Carbery, Jack Carty, Conor Murray, Luke McGrath
Skotlanti
  • Päävalmentaja: Gregor Townsend
  • Hyökkääjät: John Barclay, Simon Berghan, Fraser Brown, Scott Cummings, Allan Dell, Zander Fagerson, Grant Gilchrist, Jonny Gray, Stuart McInally (kapteeni), WP Nel, Gordon Reid, Jamie Ritchie, Blade Thomson, Ben Toolis, George Turner, Hamish Watson, Ryan Wilson
  • Taustat: Darcy Graham, Chris Harris, Adam Hastings, Stuart Hogg, George Horne, Peter Horne, Sam Johnson, Blair Kinghorn, Greig Laidlaw, Sean Maitland, Ali Price, Finn Russell, Tommy Seymour, Duncan Taylor
Samoa
  • Päävalmentaja: Steve Jackson
  • Hyökkääjät: Afaesetiti Amosa, TJ Ioane, Jack Lam (kapteeni), Piula Fa'asalele, Josh Tyrell, Chris Vui, Teofilo Paulo, Kane Leaupepe, Senio Toleafoa, Michael Alaalatoa, Paul Alo-Emile, James Lay, Jordan Lay, Logovi ' paikassa Mulipola, Motu Matu'u, Ray Niuia, Seilala Lam
  • Selkä: Ed Fidow, Tim Nanai-Williams, Ahsee Tuala, Belgia Tuatagaloa, Henry Taefu, Alapati Leiua, Reynold Lee-Lo, Kieron Fonotia, AJ Atatimu, Tusi Pisi, Ulupano Seuteni, Dwayne Polotaivao, Melani Matavao, Scott Malolua
Pool A -kalusteet
  • 20. syyskuuta: Japani vs. Venäjä (klo 11.45; Tokyo Stadium, Tokio)
  • 22. syyskuuta: Irlanti vs. Skotlanti (8.45; International Stadium, Yokohama)
  • 24. syyskuuta: Venäjä vs. Samoa (11.15; Kumagaya Rugby Grounds, Kumagaya)
  • 28. syyskuuta: Japani vs. Irlanti (8.15; Shizuoka Stadium Ecopa, Shizuoka)
  • 30. syyskuuta: Skotlanti vs. Samoa (11.15; Kobe Misaki Stadium, Kobe)
  • 3. lokakuuta: Irlanti vs. Venäjä (klo 11.15; Kobe Misaki Stadium, Kobe)
  • 5. lokakuuta: Japani vs. Samoa (11.30; City of Toyota Stadium, Aichi)
  • 9. lokakuuta: Skotlanti vs. Venäjä (8.15; Shizuoka Stadium Ecopa, Shizuoka)
  • 12. lokakuuta: Irlanti vs. Samoa (11.45; Hakatanomorin jalkapallostadion, Fukuoka)
  • 13. lokakuuta: Japani vs. Skotlanti (klo 11.45; International Stadium, Yokohama)
Duane Vermeulen yrittää Etelä-Afrikkaa 23 Englanti 12 rugby union

Pool B: Uusi-Seelanti, Etelä-Afrikka, Italia, Namibia, Kanada

Uusi Seelanti
  • Päävalmentaja: Steve Hansen
  • Hyökkääjät: Kieran Read (kapteeni), Ardie Savea, Sam Cane, Matt Todd, Shannon Frizell, Brodie Retallick, Sam Whitelock, Scott Barrett, Patrick Tuipulotu, Joe Moody, Nepo Laulala, Ofa Tuungafasi, Angus Ta'avao, Atu Moli, Codie Taylor, Dane Coles, Liam Coltman
  • Taustat: Ben Smith, Rieko Ioane, Jordie Barrett, George Bridge, Sevu Reece, Ryan Crotty, Sonny Bill Williams, Jack Goodhue, Anton Lienert-Brown, Beauden Barrett, Richie Mo'unga, Aaron Smith, TJ Perenara, Brad Weber
Etelä-Afrikka
  • Päävalmentaja: Rassie Erasmus
  • Hyökkääjät: Schalk Brits, Bongi Mbonambi, Malcolm Marx, Frans Malherbe, Trevor Nyakane, Vincent Koch, Steven Kitshoff, Tendai Mtawarira, RG Snyman, Eben Etzebeth, Lood de Jager, Franco Mostert, Siya Kolisi (kapteeni), Kwagga Smith, Francois Lou Smith , Pieter-Steph du Toit, Duane Vermeulen
  • Taustat: Willie le Roux, Warrick Gelant, Cheslin Kolbe, Sbu Nkosi, Makazole Mapimpi, Lukhanyo Am, Damian de Allende, Frans Steyn, Jesse Kriel, Handre Pollard, Elton Jantjies, Faf de Klerk, Cobus Reinach, Herschel Jantjies
Italia
  • Päävalmentaja: Conor O'Shea
  • Hyökkääjät: Simone Ferrari, Andrea Lovotti, Tiziano Pasquali, Nicola Quaglio, Marco Riccioni, Federico Zani, Luca Bigi, Oliviero Fabiani, Leonardo Ghiraldini, Dean Budd, Federico Ruzza, David Sisi, Alessandro Zanni, Maxime Mbanda, Sebastian Parisse (Sergio Parisse) kapteeni) Jake Polledri, Abraham Steyn
  • Taustat: Callum Braley, Guglielmo Palazzani, Tito Tebaldi, Tommaso Allan, Carlo Canna, Tommaso Benvenuti, Michele Campagnaro, Luca Morisi, Mattia Bellini, Giulio Bisegni, Jayden Hayward, Matteo Minozzi, Edoardo Padovani
Namibia
  • Päävalmentaja: Phil Davies
  • Hyökkääjät: Obert Nortje, Louis van der Westhuizen, Torsten van Jaarsveld, Aranos Coetzee, AJ de Klerk, André Rademeyer, Desiderius Sethie, Nelius Theron, Johan Retief, Tjiuee Uanivi, PJ van Lill, Adriaan Booysen, Wian Conradie, Prince, Thomasau Forbes Gaoseb, Max Katjijeko, Rohan Kitshoff, Janco Venter
  • Taustat: Helarius Kisting, Lesley Klim, PJ Walters, Chad Plato, Johann Tromp, Darryl de la Harpe, Johan Deysel, JC Greyling, Justin Newman, Janry du Toit, Cliven Loubser, Eugene Jantjies, Damian Stevens
Kanada
  • Päävalmentaja: Kingsley Jones
  • Hyökkääjät: Tyler Ardron (kapteeni), Kyle Baillie, Justin Blanchet, Hubert Buydens, Luke Campbell, Matt Heaton, Eric Howard, Jake Ilnicki, Cole Keith, Conor Keys, Evan Olmstead, Benoit Piffero, Andrew Quattrin, Lucas Rumball, Djustice Sears- Duru, Mike Sheppard, Matthew Tierney
  • Taustat: Nick Blevins, Andrew Coe, Jeff Hassler, Ciaran Hearn, Ben LeSage, Phil Mack, Jamie Mackenzie, Gordon McRorie, Peter Nelson, Shane O’Leary, Patrick Parfrey, Taylor Paris, Conor Trainor, DTH van der Merwe
Pool B -kalusteet
  • 21. syyskuuta: Uusi-Seelanti vs. Etelä-Afrikka (klo 10.45; International Stadium, Yokohama)
  • 22. syyskuuta: Italia vs. Namibia (6.15; Hanazono Rugby Stadium, Osaka)
  • 26. syyskuuta: Italia vs. Kanada (8.45; Hakatanomorin jalkapallostadion, Fukuoka)
  • 28. syyskuuta: Etelä-Afrikka vs. Namibia (klo 10.45; City of Toyota Stadium, Aichi)
  • 2. lokakuuta: Uusi-Seelanti vs. Kanada (Oita Stadium, Oita)
  • 4. lokakuuta: Etelä-Afrikka vs. Italia (10.45; Shizuoka Stadium Ecopa, Shizuoka)
  • 6. lokakuuta: Uusi-Seelanti vs. Namibia (5.45; Tokyo Stadium, Tokio)
  • 8. lokakuuta: Etelä-Afrikka vs. Kanada (11.45; Kobe Misaki Stadium, Kobe)
  • 12. lokakuuta: Uusi-Seelanti vs. Italia (5.45; City of Toyota Stadium, Aichi)
  • 13. lokakuuta: Namibia vs. Kanada (4.15; Kamaishi Recovery Memorial Stadium, Kamaishi)
Eddie Jones on Englannin rugbyunion maajoukkueen päävalmentaja

Henry Browne / Getty Images

Puoli C: Ranska, Argentiina, Englanti, Tonga, USA

Ranska
  • Päävalmentaja: Jacques Brunel
  • Hyökkääjät: Gregory Alldritt, Demba Bamba, Yacouba Camara, Camille Chat, Paul Gabrillagues, Guilhem Guirado (kapteeni), Arthur Iturria, Felix Lambey, Wenceslas Lauret, Bernard Le Roux, Peato Mauvaka, Jefferson Poirot, Louis Picamoles, E Dany Pristio , Rabah Slimani, Sebastien Vahaamahina
  • Taustat: Geoffrey Doumayrou, Antoine Dupont, Gael Fickou, Wesley Fofana, Sofiane Guitoune, Yoann Huget, Camille Lopez, Maxime Machenaud, Maxime Medard, Romain Ntamack, Damian Penaud, Alivereti Raka, Thomas Ramos, Baptiste Serin
Argentiina
  • Päävalmentaja: Mario Ledesma
  • Hyökkääjät: Nahuel Tetaz Chapparo, Mayco Vivas, Agustin Creevy, Julian Montoya, Santiago Socino, Juan Figallo, Santiago Medrano, Enrique Pieretto, Guido Petti, Tomas Lavanini, Matias Alemanno, Pablo Matera, Tomas Lezana, Javier Marcotega Demer, Bruni, Juan Manuel Leguizamon
  • Taustat: Tomas Cubelli, Felipe Ezcurra, Nicolas Sanchez, Benjamin Urdapilleta, Jeronimo de la Fuente, Matias Orlando, Matias Moroni, Lucan Mensa, Juan Cruz Mallia, Ramiro Moyano, Bautista Delguy, Emiliano Boffelli, Joaquin Tuculet
Englanti
  • Päävalmentaja: Eddie Jones
  • Hyökkääjät: Dan Cole, Luke Cowan-Dickie, Tom Curry, Ellis Genge, Jamie George, Maro Itoje, George Kruis, Joe Launchbury, Courtney Lawes, Lewis Ludlam, Joe Marler, Kyle Sinckler, Jack Singleton, Sam Underhill, Billy Vunipola, Mako Vunipola, Mark Wilson
  • Taustat: Joe Cokanasiga, Elliot Daly, Owen Farrell (kapteeni), George Ford, Piers Francis, Willi Heinz, Jonathan Joseph, Jonny May, Ruaridh McConnochie, Jack Nowell, Henry Slade, Manu Tuilagi, Anthony Watson, Ben Youngs
Tonga
  • Päävalmentaja: Toutai Kefu
  • Hyökkääjät: Siegfried Fisiihoi, Vunipola Fifita, Latu Talakai, Paula Ngauamo, Sosefo Sakalia, Siua Maile, Siua Halanukonuka, Ma'afu Fia, Ben Tameifuna, Sam Lousi, Leva Lo Fifita, Sitiveni Mafi, Sione Kalamafoni, Faui Kapeli, Maane Kapeliukot , Dan Faleafa, Nasi Manu
  • Taustat: Sonatane Takulua, Leon 'Fukofuka, Samisoni Fisilau, Kurt Morath, James' Faiva, Siale Piutau, Malietoa Hingano, Nafi Tuitavake, Atieli Pakalani, David Halaifonua, Viliami Lolohea, Cooper Vuna, Telusa Veainu
Yhdysvallat
  • Pääjohtaja: Dave Hodges
  • Hyökkääjät: David Ainu'u, Malon Al-Jiboori, Nate Brakeley, Nick Civetta, Cam Dolan, Dylan Fawsitt, Eric Fry, Hanco Germishuys, James Hilterbrand, Olive Kilifi, Tony Lamborn, Titi Lamositele, Ben Landry, Paul Mullen, Gregor Peterson , Ben Pinkelman, John Quill, Joseph Taufeteâe
  • Selkät: Blaine Scully, Nate Augspurger, Marcel Brache, Bryce Campbell, Shaun Davies, Ruben De Haas, Will Hooley, Martin Iosefo, Paul Lasike, AJ MacGinty, Will Magie, Thretton Palamo, Mike Teâo
Pool C -kalusteet
  • 21. syyskuuta: Ranska vs Argentiina (8.15; Tokyo Stadium, Tokio)
  • 22. syyskuuta: Englanti vs. Tonga (klo 11.15; Sapporo Dome, Sapporo)
  • 26. syyskuuta: Englanti vs. USA (11.45; Kobe Misaki Stadium, Kobe)
  • 28. syyskuuta: Argentiina vs. Tonga (5.45; Hanazono Rugby Stadium, Osaka)
  • 2 October: France vs. USA (8.45am; Hakatanomori Football Stadium, Fukuoka)
  • 5. lokakuuta: Englanti vs. Argentiina (9.00; Tokyo Stadium, Tokio)
  • 6. lokakuuta: Ranska vs. Tonga (8.45; Kumamoto Prefectural Athletic Stadium, Kumamoto)
  • 9. lokakuuta: Argentiina vs. USA (5.45; Prefectual Kumagaya Rugby Grounds, Kumagaya)
  • 12. lokakuuta: Englanti vs. Ranska (9.15; International Stadium, Yokohama)
  • 13. lokakuuta: USA vs. Tonga (6.45; Hanazono Rugby Stadium, Osaka)
Walesin pelaajat juhlivat Cardiffissa vuoden 2019 Six Nations -voittoaan Englannista

Geoff Caddick/AFP/Getty Images

D-lohko: Australia, Fidži, Wales, Georgia, Uruguay

Australia
  • Päävalmentaja: Michael Cheika
  • Hyökkääjät: Isi Naisarani, Jack Dempsey, Michael Hooper (kapteeni), David Pocock, Lukhan Salakaia-Loto, Rory Arnold, Izack Rodda, Adam Coleman, Rob Simmons, Allan Alaalatoa, Taniela Tupou, Sekope Kepu, Scott Sio, James Slipper, Tolu Latu, Sailing, Jordan Wales
  • Taustat: Kurtley Beale, Dane Haylett-Petty, Reece Hodge, Marika Koroibete, Jordan Petaia, Adam Ashley-Cooper, Tevita Kuridrani, James O'Connor, Samu Kerevi, Matt Toomua, Christian Leali'ifano, Bernard Foley, Nic White, Will Genia
Fidži
  • Päävalmentaja: John McKee
  • Hyökkääjät: Mesulame Dolokoto, Samuel Matavesi, Ratu Vere Vugakoto, Campese Ma'afu, Eroni Mawi, Peni Ravai, Manasa Saulo, Kalivati ​​​​Tawake, Tevita Cavubati, Leone Nakarawa, Api Ratuniyarawa, Tevita Ratuva, Semi Kunatani, Viliame Mata, Moseses Voka, Dominic Waqaniburotu, Peceli Yato
  • Selkä: Frank Lomani, Nikola Matawalu, Henry Seniloli, Levani Botia, Jale Vatubua, Ben Volavola, Vereniki Goneva, Filipo Nakosi, Waisea Nayacalevu, Semi Radradra, Josua Tuisova, Joshua Matavesi, Alivereti Veitokani, Kini Murimurivalu
Wales
  • Päävalmentaja: Warren Gatland
  • Hyökkääjät: Jake Ball, Adam Beard, Rhys Carre, James Davies, Elliot Dee, Ryan Elias, Tomas Francis, Cory Hill, Alun Wyn Jones (kapteeni), Wyn Jones, Dillon Lewis, Ross Moriarty, Josh Navidi, Ken Owens, Aaron Shingler , Nicky Smith, Justin Tipuric, Aaron Wainwright
  • Taustat: Josh Adams, Hallam Amos, Dan Biggar, Aled Davies, Gareth Davies, Jonathan Davies, Leigh Halfpenny, George North, Hadleigh Parkes, Rhys Patchell, Owen Watkin, Liam Williams, Tomos Williams
Georgia
  • Päävalmentaja: Milton Haig
  • Hyökkääjät: Mihail Nariashvili, Guram Gogichashvili, Shalva Mamukashvili, Jaba Bregvadze, Vano Karkadze, Levan Chilachava, Giorgi Melikidze, Beka Gigashvili, Giorgi Nemsadze, Shalva Sutiashvili, Mamuka Gorgodze, Kote Mikautashvili, Gighorgina Tili Tili, Gighorgina
  • Taustat: Sandro Todua, Soso Matiashvili, Mirian Modebadze, Zurab Dzneladze, Davit Katcharava, Merab Sharikadze, Tamaz Mtchedlidze, Giorgi Kveseladze, Lasha Malaghuradze, Lasha Khmaladze, Tedo Abzhandadze, Giorgi Begadze, Vasil Lobzhanidze
Uruguay
  • Päävalmentaja: Esteban Meneses
  • Hyökkääjät: Facundo Gattas, Joaquín Jaunsolo, Mateo Sanguinetti, Germán Kessler, Guillermo Pujadas, Diego Arbelo, Juan Echeverría, Juan Pedro Rombys, Ignacio Dotti, Manuel Leindekar, Diego Magno, Franco Lamana, Manuel Ardau C, Santi Juan Ardau Gaminara (kapteeni), Juan Diego Ormaechea, Alejandro Nieto
  • Selkä: Agustín Ormaechea, Santiago Arata, Felipe Berchesi, Felipe Etcheverry, Juan Manuel Cat, Santiago Vilaseca, Agustín Della Corte, Tomás Inciarte, Federico Favaro, Nicolás Freitas, Leandro Leivas, Gastón Mieres, Rodrigo Silva
Pool D -kalusteet
  • 21. syyskuuta: Australia vs. Fidži (5.45; Sapporo Dome, Sapporo)
  • 23. syyskuuta: Wales vs. Georgia (klo 11.15; City of Toyota Stadium, Aichi)
  • 25. syyskuuta: Fidži vs. Uruguay (6.15; Kamaishi Recovery Memorial -stadion, Kamaishi)
  • 29. syyskuuta: Georgia vs. Uruguay (6.15; Prefectual Kumagaya Rugby Grounds, Kumagaya)
  • 29. syyskuuta: Australia vs. Wales (8.45; Tokyo Stadium, Tokio)
  • 3. lokakuuta: Georgia vs. Fidži (6.15; Hanazono Rugby Stadium, Osaka)
  • 5. lokakuuta: Australia vs. Uruguay (6.15; Oita Stadium, Oita)
  • 9. lokakuuta: Wales vs. Fiji (10.45; Oita Stadium, Oita)
  • 11. lokakuuta: Australia vs. Georgia (klo 11.15; Shizuoka Stadium Ecopa, Shizuoka)
  • 13. lokakuuta: Wales vs. Uruguay (9.15; Kumamoto Prefectural Athletic Stadium, Kumamoto)
Rugbyn maailmancup 2019 pelataan Japanissa 20.9.-2.11

Rugbyn MM-kisojen pudotuspelipäivät

RWC:n puolivälierät
  • 19. lokakuuta: Winner Pool C vs. Runner Up Pool D (8.15; Oita Stadium, Oita)
  • 19. lokakuuta: Winner Pool B vs. Runner Up Pool A (klo 11.15; Tokyo Stadium, Tokio)
  • 20. lokakuuta: D-voittaja vs. kakkonen C (8.15; Oita Stadium, Oita)
  • 20. lokakuuta: Voittaja A vs. Kakkonen B (klo 11.15; Tokyo Stadium, Tokio)
RWC välierät
  • 26. lokakuuta: Voittaja QF1 vs. Voittaja QF2 (9.00; International Stadium, Yokohama)
  • 27. lokakuuta: Voittaja QF3 vs. Voittaja QF4 (9.00; International Stadium, Yokohama)
RWC:n pronssiottelu
  • 1. marraskuuta: Loser SF1 vs. Loser SF2 (9am; Tokyo Stadium, Tokio)
Rugbyn maailmancupin finaali 2019
  • 2. marraskuuta: Winner SF1 vs. Winner SF2 (9am; International Stadium, Yokohama)