Kuusi Kansaa

2020 Six Nations -opas: siirretyt ottelut, otteluohjelmat, taulukko, tulokset, TV-ohjelma

Kaksi ottelua on nyt tauolla koronavirusepidemian vuoksi

Six Nationsin kapteenit asettuvat jonoon ennen vuoden 2020 mestaruutta

Six Nationsin kapteenit asettuvat jonoon ennen vuoden 2020 mestaruutta

Tolga Akmen/AFP Getty Imagesin kautta

Vuoden 2020 Six Nations rugby -mestaruuskilpailut ovat vaarassa, kun toinen ottelu siirrettiin koronavirusepidemian vuoksi.

Tämän viikonlopun Irlanti–Italia neljännen kierroksen ottelu on päättynyt, ja nyt Italian ja Englannin välinen viimeinen kierros 14. maaliskuuta. myös lykätty .

Kun koronavirukseen kuolleiden määrä Italiassa on nyt kolminumeroinen, Italian pääministeri Giuseppe Conte antoi asetuksen, jonka mukaan kannattajia kiellettäisiin osallistumasta kaikkiin urheilutapahtumiin 3. huhtikuuta saakka viruksen leviämisen hillitsemiseksi.

Sisään lausunto julkaistiin torstaina Six Nations -järjestön järjestäjät sanoivat: Six Nations panee merkille Italian hallituksen antaman asetuksen, joka koskee kaikkia maan tulevia urheilutapahtumia.

Nyt on tehty päätös lykätä kolmea Italian ja Englannin (miehet, naiset ja U20) välistä ottelua, jotka on määrä pelata viikonloppuna 13./14./15. maaliskuuta. Ne on tarkoitus siirtää myöhempään ajankohtaan.

Tällä hetkellä saatavilla olevien tietojen perusteella kaikki muut Six Nations -ottelut etenevät aikataulun mukaisesti.

Kuten aiemmin todettiin, Six Nations aikoo suorittaa kaikki 15 peliä kaikissa kolmessa mestaruussarjassa, kun aika sallii. Pidättäydymme tiedottamasta aikataulujen muuttamisesta, kun arvioimme tilannetta.

Tämän viikonlopun ottelut

Ohjelmassa on vielä kaksi neljännen kierroksen peliä. Englanti isännöi Walesia lauantaina Twickenhamissa ja Skotlanti kohtaavat Ranskan Murrayfieldissä sunnuntaina.

  • Lauantai 7. maaliskuuta: Englanti vs. Wales (16.45 GMT; suorana ITV:llä ja S4C:llä)
  • Sunnuntai 8. maaliskuuta: Skotlanti vs. Ranska (15.00 GMT; suorana BBC:n kautta)
  • Irlanti vs. Italia: lykätty
Viidennen kierroksen ottelut: lauantai 14. maaliskuuta
  • Wales vs. Skotlanti (14.15 GMT; BBC ja S4C)
  • Ranska vs. Irlanti (20.00 GMT; BBC)
  • Italia vs. Englanti: lykätty

––––––––––––––––––––––––––––––––– Suurimpien urheilutarinoiden analysointiin - ja a ytimekäs, tasapainoinen ota vastaan ​​viikon uutiset - kokeile The Week -lehteä . Aloita kokeilu tänään –––––––––––––––––––––––––––––––––

Tulokset, otteluohjelmat ja TV-opas

Ensimmäisen kierroksen tulokset
  • Wales 42 Italia 0
  • Irlanti 19 Skotlanti 12
  • Ranska 24 Englanti 17
Kahden kierroksen tulokset
  • Irlanti 24 Wales 14
  • Skotlanti 6 Englanti 13
  • Ranska 35 Italia 22
Kolmannen kierroksen tulokset
  • Italia 0 Skotlanti 17
  • Wales 23 Ranska 27
  • Englanti 24 Irlanti 12
Neljännen kierroksen ottelut lauantaina 7. maaliskuuta
  • Irlanti vs. Italia: lykätty
  • Englanti vs. Wales (16.45 GMT; ITV ja S4C)
Sunnuntai 8 maaliskuuta
  • Skotlanti vs. Ranska (15.00 GMT; BBC)
Viidennen kierroksen ottelut lauantaina 14. maaliskuuta
  • Wales vs. Skotlanti (14.15 GMT; BBC ja S4C)
  • Ranska vs. Irlanti (20.00 GMT; BBC)
  • Italia vs. Englanti: lykätty

––––––––––––––––––––––––––––––––– Suurimpien urheilutarinoiden analysointiin - ja a ytimekäs, tasapainoinen ota vastaan ​​viikon uutiset - kokeile The Week -lehteä . Aloita kokeilu tänään –––––––––––––––––––––––––––––––––

Englannin joukkue, tulokset ja otteluohjelmat

  • Hyökkääjät: Luke Cowan-Dickie, Tom Curry, Tom Dunn, Ben Earl, Charlie Ewels, Ellis Genge, Jamie George, Ted Hill, Maro Itoje, George Kruis, Joe Launchbury, Courtney Lawes, Lewis Ludlam, Joe Marler, Alex Moon, Kyle Sinckler, Will Stuart, Sam Underhill, Mako Vunipola, Harry Williams
  • Taustat: Elliot Daly, Ollie Devoto, Fraser Dingwall, Owen Farrell (kapteeni), George Ford, George Furbank, Willi Heinz, Jonathan Joseph, Jonny May, Ollie Thorley, Manu Tuilagi, Jacob Umaga, Anthony Watson, Ben Youngs
Englannin tulokset ja otteluohjelmat
  • Sunnuntai 2. helmikuuta: Ranska 24 Englanti 17
  • Lauantai 8. helmikuuta: Skotlanti 6 Englanti 13
  • Sunnuntai 23. helmikuuta: Englanti 24 Irlanti 12
  • Lauantai 7. maaliskuuta: Englanti vs. Wales (16.45 GMT; ITV ja S4C)
  • Lauantai 14. maaliskuuta: Italia vs. Englanti - siirretty

Ranskan joukkue, tulokset ja otteluohjelmat

  • Hyökkääjät: Dorian Aldegheri, Cyril Baille, Demba Bamba, Camille Chat, Anthony Etrillard, Jean-Baptiste Gros, Mohamed Haouas, Julien Marchand, Jefferson Poirot, Cyril Cazeaux, Killian Geraci, Bernard Le Roux, Boris Palu, Romain Paul Willemfenua, Gregory Alldritt, Dylan Cretin, Francois Cros, Alexandre Fischer, Sekou Macalou, Charles Ollivon, Selevasio Tolofua, Cameron Woki
  • Taustat: Antoine Dupont, Maxime Lucu, Baptiste Serin, Louis Carbonel, Matthieu Jalibert, Romain Ntamack, Gael Fickou, Julien Heriteau, Virimi Vakatawa, Arthur Vincent, Gervais Cordin, Lester Etien, Gabriel Ngandebe, Damian Penaud, Vincent Rattez, Teddy Thomas, Anthony Bouthier, Kylan Hamdaoui, Thomas Ramos
Ranskan tulokset ja otteluohjelmat
  • Sunnuntai 2. helmikuuta: Ranska 24 Englanti 17
  • Sunnuntai 9. helmikuuta: Ranska 35 Italia 22
  • Lauantai 22. helmikuuta: Wales 23 Ranska 27
  • Sunnuntai 8. maaliskuuta: Skotlanti vs. Ranska (15.00 GMT; BBC)
  • Lauantai 14. maaliskuuta: Ranska vs. Irlanti (20.00 GMT; BBC)

Irlannin joukkue, tulokset ja otteluohjelmat

  • Hyökkääjät: Rob Herring, Ronan Kelleher, Dave Heffernan, Cian Healy, Dave Kilcoyne, Tadhg Furlong, Andrew Porter, Tom O'Toole, Jack McGrath, James Ryan, Iain Henderson, Devin Toner, Ultan Dillane, Peter O'Mahony, Josh van der Flier, CJ Stander, Max Deegan, Caelan Doris, Jack O'Donoghue
  • Taustat: Conor Murray, John Cooney, Luke McGrath, Johnny Sexton (kapteeni), Ross Byrne, Billy Burns, Bundee Aki, Robbie Henshaw, Garry Ringrose, Chris Farrell, Jacob Stockdale, Andrew Conway, Keith Earls, Dave Kearney, Jordan Larmour, Will Addison
Irlannin tulokset ja otteluohjelmat
  • Lauantai 1. helmikuuta: Irlanti 19 Skotlanti 12
  • Lauantai 8. helmikuuta: Irlanti 24 Wales 14
  • Sunnuntai 23. helmikuuta: Englanti 24 Irlanti 12
  • Irlanti vs. Italia: lykätty
  • Lauantai 14. maaliskuuta: Ranska vs. Irlanti (20.00 GMT; BBC)

Italian joukkue, tulokset ja otteluohjelmat

  • Hyökkääjät: Luca Bigi (kapteeni), Dean Bubb, Niccolo Cannone, Pietro Ceccarelli, Oliviero Fabiani, Danilo Fischetti, Marco Lazzaroni, Giovanni Licata, Andrea Lovotti, Johan Meyer, Sebastian Negri, Jake Polledri, Marco Riccioni, Federico Ruzza, David Sisi Abraham Steyn, Federico Zani, Alessandro Zanni, Giosuè Zilocchi
  • Taustat: Tommaso Allan, Mattia Bellini, Tommaso Benvenuti, Michelangelo Biondelli, Giulio Bisegni, Tommaso Boni, Callum Braley, Carlo Canna, Jayden Hayward, Matteo Minozzi, Luca Morisi, Edoardo Padovani, Guglielmo Palazzani, Leonardo Sarto, Alberto Sgaroli
Italian tulokset ja otteluohjelmat
  • Lauantai 1. helmikuuta: Wales 42 Italia 0
  • Sunnuntai 9. helmikuuta: Ranska 35 Italia 22
  • Lauantai 22. helmikuuta: Italia 0 Skotlanti 17
  • Irlanti vs. Italia: lykätty
  • Lauantai 14. maaliskuuta: Italia vs. Englanti - siirretty

Skotlannin joukkue, tulokset ja otteluohjelmat

  • Hyökkääjät: Simon Berghan, Jamie Bhatti, Magnus Bradbury, Fraser Brown, Alex Craig, Luke Crosbie, Scott Cummings, Allan Dell, Cornell du Preez, Zander Fagerson, Grant Gilchrist, Jonny Gray, Tom Gordon, Nick Haining, Stuart McInally, Willem Nel , Jamie Ritchie, Rory Sutherland, Ben Toolis, George Turner, Hamish Watson
  • Taustat: Darcy Graham, Chris Harris, Adam Hastings, Stuart Hogg (kapteeni), George Horne, Rory Hutchinson, Sam Johnson, Huw Jones, Blair Kinghorn, Sean Maitland, Matt Scott, Byron McGuigan, Ali Price, Henry Pyrgos, Finn Russell, Kyle Steyn, Ratu Tagive
Skotlannin tulokset ja otteluohjelmat
  • Lauantai 1. helmikuuta: Irlanti 19 Skotlanti 12
  • Lauantai 8. helmikuuta: Skotlanti 6 Englanti 13
  • Lauantai 22. helmikuuta: Italia 0 Skotlanti 17
  • Sunnuntai 8. maaliskuuta: Skotlanti vs. Ranska (15.00 GMT; BBC)
  • Lauantai 14. maaliskuuta: Wales vs. Skotlanti (14.15 GMT; BBC ja S4C)

Walesin joukkue, tulokset ja otteluohjelmat

  • Hyökkääjät: Rhys Carre, Rob Evans, Wyn Jones, Elliot Dee, Ryan Elias, Ken Owens, Leon Brown, WillGriff John, Dillon Lewis, Jake Ball, Adam Beard, Seb Davies, Alun Wyn Jones (kapteeni), Will Rowlands, Cory Hill , Aaron Shingler, Aaron Wainwright, Taulupe Faletau, Ross Moriarty, Josh Navidi, Justin Tipuric
  • Taustat: Gareth Davies, Rhys Webb, Tomos Williams, Dan Biggar, Owen Williams, Jarrod Evans, Hadleigh Parkes, Nick Tompkins, Owen Watkin, George North, Josh Adams, Owen Lane, Johnny McNicholl, Louis Rees-Zammit, Leigh Holmes Halfpenny, Liam Williams
Walesin tulokset ja otteluohjelmat
  • Lauantai 1. helmikuuta: Wales 42 Italia 0
  • Lauantai 8. helmikuuta: Irlanti 24 Wales 14
  • Lauantai 22. helmikuuta: Wales 23 Ranska 27
  • Lauantai 7. maaliskuuta: Englanti vs. Wales (16.45 GMT; ITV ja S4C)
  • Lauantai 14. maaliskuuta: Wales vs. Skotlanti (14.15 GMT; BBC ja S4C)

––––––––––––––––––––––––––––––––– Suurimpien urheilutarinoiden analysointiin - ja a ytimekäs, tasapainoinen ota vastaan ​​viikon uutiset - kokeile The Week -lehteä . Aloita kokeilu tänään –––––––––––––––––––––––––––––––––